FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė bakter “ i mirė” pėr tė luftuar rinitet alergjikė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 164
Age : 25
lokacioni : BEVERLY HILLS
hobi ose puna juaj : ADMIN I FORUMIT
Registration date : 27/04/2008

MesazhTitulli: Njė bakter “ i mirė” pėr tė luftuar rinitet alergjikė   Fri 15 Aug - 9:38

Sipas njė studiuesi britanik mund tė bėhet mė e thjeshtė fal njė pijeje me bazė bakteresh probiotik, ai qė e bėnė kosin dhe disa tipa frutash mjaft tė shėndetshme. Studiuesit e “Institute of Food Research” tė Norėich kanė, zbuluar se njė pije e pasur me “lactobacillus casei”, qė konsiderohet si njė nga bakteret “ e mira”, ndihmojnė personat alergjikė pėr tė luftuar rinitin alergjik dhe pėrmirėsojnė pėrgjigjen e sistemit imunitar ndaj poleneve tė luleve. Kjo shpjegohet nė numrin e fundit tė publikimit shkencor tė “Clinical and Experimental Allergy”: njė grup vullnetarėsh qė vuanin nga alergjitė kanė pranuar qė t’i nėnshtrohet eksperimentit, njė pjesė e tyre ka pirė pėr 5 muaj njė “pije probiotike”, ndėrsa pjesa tjetrėr njė pije -placebo. Studiuesit, e drejtuar nga Claudio Nicoletti, kanė kryer disa teste gjaku nė fillim dhe nė pėrfundim tė studimit, periudha qė korrespondonin me minimumin dhe maksimumin e pėrqendrimit tė poleneve nė ajėr.
Pėrfundimi? Vullnetarėt qė kanė konsumuar pijen anti-alergike tregonin njė nivel tė ulėt tė antitrupave qė lidheshin me shfaqjen e simptomave tė rinitit alergjik dhe nivele tė larta tė IgG, antitrup i njohur pėr tė shfaqur njė veprim efikas mbrojtės ndaj alergjive. Studiuesit kanė paralajmėruar studime tė reja qė pėrfshinin njė numėr mė tė madh personash, dhe parashikimet janė mjaft pozitive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://pejacity.speedyforum.com
 
Njė bakter “ i mirė” pėr tė luftuar rinitet alergjikė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shėndetsi :: shendetsi-
Kėrce tek: