FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 -->AMERIKANĖT<--

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
avatar

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 24
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

MesazhTitulli: -->AMERIKANĖT<--   Sat 8 Nov - 0:16

Sistemi Interamerikan i tė Drejtave tė Njeriut, ka filluar me Deklaratėn Amerikane pėr tė Drejtat dhe Detyrat e Njeriut tė miratuar nė vitin 1948, sė bashku me Kartėn e Organizatės sė Shteteve Amerikane (OAS). Komisioni Iner-Amerikan pėr tė Drejtat e Njeriut i themeluar nė vitin 1959 nga OAS i cili pėrbėhet nga 7 anėtarė, paraqet organin kryesor tė kėtij sistemi. Konventa Amerikane pėr tė Drejtat e Njeriut e miratuar mė 1969, ka hyrė nė fuqi mė 1978 dhe qė atėherė ėshtė plotėsuar me dy protokole shtesė, njė pėr tė drejtat ekonomike, sociale dhe kulturore dhe tjetri pėr heqjen e dėnimit me vdekje. Edhe pse selia e Komisionit ėshtė nė Washington, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk janė anėtare tė Konventės. Konventa, gjithashtu parashikon Gjykatėn Interamerikane pėr tė Drejtat e Njeriut, e cila ėshtė themeluar nė vitin 1979 me seli nė Kosta Rikė, ku ndodhet edhe “Instituti Interamerikan pėr tė Drejtat e Njeriut”.Ekzistojnė disa instrumente ligjore qė u japin grave tė drejta, por vėmendje tė veēantė meriton Konventa Interamerikane pėr Parandalimin, Dėnimin dhe Ērrėnjosjen e Dhunės ndaj Grave (Konventa e Belem do Para), e cila ka hyrė nė fuqi nė vitin 1995. Deri mė tani, konventėn e kanė nėnshkruar 31 nga 34 shtete anėtare tė OAS. Nė bazė tė kėsaj Konvente, shtetet duhet t’i paraqesin Komisionit Interamerikan tė Grave, tė themeluar qysh nga viti 1928, raporte tė rregullta kombėtare. Ekziston gjithashtu, Raportuesi Special pėr tė Drejtat e Njeriut (qė nga viti 1994).@ SISTEMI INTERAMERIKAN I TĖ DREJTAVE TĖ NJERIUT

· Deklarata Amerikane pėr tė Drejtat dhe Obligimet e Njeriut (1948)

· Komisioni Interamerikan pėr tė Drejtat e Njeriut (1959)

· Konventa Amerikane pėr tė Drejtat e Njeriut (1969/1978)

· Protokoli Shtesė pėr tė Drejta Ekonomike, Sociale dhe Kulturore (1988)

· Protokoli Shtesė pėr Heqjen e Dėnimit me Vdekje (1990)

· Gjykata Interamerikane pėr tė Drejtat e Njeriut (1979/1984)

· Komisioni Interamerikan pėr Gratė (1928)

· Konventa Interamerikane pėr Parandalimin, Dėnimin dhe Ērrėnjosjen e Dhunės ndaj Grave (1994)Nė Komisionin Interamerikan pėr tė Drejtat e Njeriut, ankesat e quajtura “kėrkesa”, mund t’i parashtrojnė, individėt, grupet ose OJQ-tė, prej tė cilave, komisioni mund tė kėrkojė informata pėr masat e ndėrmarra pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut. Gjykata Interamerikane nuk mund tė qaset drejtpėrdrejt, por vetėm pėrmes Komisionit, i cili vendos se cilat raste duhet tė transferohen nė Gjykatė. Nė bazė tė kėsaj rruge, Gjykata nė tė kaluarėn nuk ka pasur shumė raste, mirėpo tani duket se ka ndryshuar. Gjykata, gjithashtu, mund tė japė mendime kėshilluese, si interpretimet e Konventės. Sikurse Komisioni, edhe Gjykata ka 7 anėtarė dhe punon nė baza jo tė pėrhershme.Komisioni mund tė ndėrmarrė hetime nė vendin e ngjarjes dhe mund tė hartojė raporte speciale pėr ēėshtjet me interes tė posaēėm. Ekzistojnė disa OJQ, tė cilat ndihmojnė viktimat e dhunės sė tė drejtave tė njeriut tė dėrgojnė rastet nė Komisionin Interamerikan pėr tė Drejtat e Njeriut dhe nė Gjyaktės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
-->AMERIKANĖT<--
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: prespektivat e te rinjėve-
Kėrce tek: