FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SISTEMI I TĖ DREJTAVE TĖ NJERIUT I ORGANIZATĖS EVROPIANE PĖR SIGURI DHE BASHKĖPUNIM NĖ EVROPĖ (OSBE)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
looney tun
TOP POSTUES
TOP POSTUES
avatar

Male
Numri i postimeve : 81
Age : 24
lokacioni : pej
Registration date : 14/08/2008

MesazhTitulli: SISTEMI I TĖ DREJTAVE TĖ NJERIUT I ORGANIZATĖS EVROPIANE PĖR SIGURI DHE BASHKĖPUNIM NĖ EVROPĖ (OSBE)   Sat 8 Nov - 0:15

OSBE-ja ėshtė njė organizatė e posaēme, e cila nė vitin 1994 ka zėvendėsuar Konferencėn pėr Siguri dhe Bashkėpunim tė Evropės. Ajo nuk ka ndonjė kartė ligjore ose subjektivitet ligjor ndėrkombėtar, ndėrsa deklaratat dhe rekomandimet e saj janė vetėm tė natyrės politike dhe nuk janė tė obligueshme pėr shtetet. Miėrpo, katalogėt mjaft tė detajuar, qė janė miratuar nėpėr konferenca dhe takime tė ekspertėve ose nė konferenca tė rregullta, tė cilat janė monitoruar nga Kėshilli i shteteve pėrfaqėsuese, paraqesin njė meknizėm monitorues mjaft tė suksesshėm. I ashtuquajturi “Procesi i Helsiniki”, gjatė luftės sė ftohtė ka luajtur rolin kryesor nė ndėrtimin e bashkėpunimit mes Jugut dhe Perėndimit, duke ofruar njė bazė pėr bashkėpunim tė gjerė nė Evropėn e pėrbėrė nga 55 shtete.OSBE-ja nė emėr tė “dimensionit njerėzor”, ka ndėrmarrė njė sėrė aktivitetesh nė fushėn e tė drejtave tė njeriut dhe nė veēanti nė atė tė tė drejtave tė minoriteteve. Kėto aktivitete kanė qenė shumė tė rėndėsishme nė terrene tė misioneve tė ndryshme tė OSBE-sė si nė, Bosnjė-Hercegovinė, Serbi, Mal tė Zi dhe nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, misionet e OSBE-sė pėrmbajnė departamente dhe zyrtarė pėr tė drejtat e njeriut, tė cilėt shpėrndahen nė gjithė vendin, pėr tė monitoruar dhe raportuar mbi gjendjen e tė drejtave tė njeriut, por edhe pėr tė promovuar tė drejtat e njeriut, kurse nė raste tė veēanta edhe pėr tė asistuar nė mbrojtje.

Po ashtu, nė vendet ku OSBE-ja ka misionet e veta pėrkrah edhe institucionet kombėtare, siē ėshtė pėrkrahja e ombudspersonit nė Bosnjė-Hercegovinė dhe nė Kosovė.Janė zhvilluar edhe mekanizma special nė formė tė Komesarit tė Lartė pėr Minoritete dhe Pėrfaqėsuesit pėr Liri tė Mediave Moduli pėr Lirinė e tė Shprehurit, zyret e tė cilėve ndodhen nė Hagė, pėrkatėsisht nė Vjenė. Komesari i Lartė pėr Minoritete Kombėtare ėshtė njė lloj mekanizmi pėr parandalimin e konflikteve, me mandat qė, nė rast tė tensioneve etnike, tė angazhohet nė fazėn sa mė tė hershme. Nė njė numėr tė shteteve evropiane qė po transformohen nė demokraci pluraliste, OSBE-ja gjithashtu ka pasur rol kyē nė monitorimin e zgjedhjeve demokratike. Procesi i demokratizimit dhe promovimit tė tė drejtave tė njeriut pėrkrahet nga Zyra pėr Institucione Demokratike dhe tė Drejta tė Njeriut (ODIHR) tė vendosur nė Varshavė. Gjithashtu, OSBE-ja luan rol kryesor pėr zgjidhjen e konflikteve dhe rindėrtimit nė Evropė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SISTEMI I TĖ DREJTAVE TĖ NJERIUT I ORGANIZATĖS EVROPIANE PĖR SIGURI DHE BASHKĖPUNIM NĖ EVROPĖ (OSBE)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: prespektivat e te rinjėve-
Kėrce tek: