FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 INSTITUCIONET DHE INSTRUMENTET EVROPIANE PĖR TĖ DREJTAT NJERIUT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.dock
team
team
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 87
lokacioni : peja
hobi ose puna juaj : xxx
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: INSTITUCIONET DHE INSTRUMENTET EVROPIANE PĖR TĖ DREJTAT NJERIUT   Sat 8 Nov - 0:14

Kėshilli i Evropės:

· Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut (si Gjykatė e vetme nga 1998)

· Komiteti Evropian pėr tė Drejtat Sociale (i rishikuar mė 1999)

· Komiteti Evropian pėr Parandalimin e Torturės dhe Trajtimit apo Dėnimit Ēnjerėzor dhe Poshtėrues (CPT 1989)

· Komiteti Kėshillues i Konventės Kornizė pėr Minoritete Kombėtare (ECRI 1993)

· Komesari Evropian pėr tė Drejtat e Njeriut (1999)

· Komiteti i Ministrave tė Kėshillit tė Evropės.OSBE:

· Zyra pėr Institucione Demokratike dhe pėr tė Drejtat e Njeriut (ZIDDNJ, 1990)

· Komesari i Lartė pėr Minoritete Kombėtare (OSCE, 1992)

· Pėrfaqėsuesi pėr Lirinė e Mediave (OSCE, 1997).Bashkimi Evropian:

· Gjykata Evropiane e Drejtėsisė

· Qendra Monitoruese Evropiane pėr Racizėm dhe Ksenofobi (EUMC, 2000)

· Karta e Bashkimit Evropian pėr tė Drejtave Fundamentale (2000)Kėshilli i Evropės nė vitin 1999, gjithashtu ka themeluar “Komesarin pėr tė Drejtat e Njeriut”, i cili informon mbi punėn e tij/saj nė raport vjetor. Pėrveē kėsaj, pėr punėn e anėtarėve nga fushat e ndryshme tė tė drejtave tė njeriut, ekziston “sistemi i monitorimit konfidencial” pėr tė cilin, nė bazė tė raporteve tė pėrgatitura nga Sekretariati ėshtė pėrgjegjės Kėshilli i Ministrave.b. Gjykata Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut

Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg, jurisdikcioni i detyrueshėm i sė cilės sot pranohet nga tė gjitha shtetet anėtare tė Kėshillit tė Evropės, ėshtė instrumenti kryesor pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut. Numri i gjyqtarėve ėshtė i njėjtė me numrin e shteteve anėtare tė Kėshillit tė Evropės. Nė secilin rast involvohet edhe njė i ashtuquajtur “gjyqtar vendor”, me qėllim tė lehtėsimit tė kuptimit tė legjislacionit vendor. Sidoqoftė, secili gjyqtar i emėruar vepron nė kapacitetin e tij/saj peronal.

Nė mėnyrė qė njė ankesė tė jetė e pranueshme, duhet tė plotėsohen katėr parakushte kryesore:

a. Shkelja e njė tė drejte tė mbrojtur me Konventėn Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut (ECHR) dhe protokolet e saj

b. Parashtruesi(t) tė jetė (janė) viktimė/a e asaj shkeljeje

c. Shfrytėzimi i gjitha mjeteve juridike efektive vendore

d. Ankesa tė bėhet brenda afatit kohor mė tė shkurtėr se gjashtė muaj pas pėrdorimit tė plotė tė mjeteve vendoreNė qoftė se rasti konsiderohet i pranueshėm, njė dhomė e pėrbėrė nga 7 gjyqtarė vendos mbi bazėn e rastit. Aktvendimi i tyre lidhur me atė nėse rasti konsiderohet veēanėrisht i rėndėsishėm ose paraqet ndonjė risi pėr jurisdiksionin ekzistues ėshtė final, me ē’rast dhoma e madhe prej 17 gjyqtarėve e shqyrton kėrkesėn.Aktgjykimet janė tė detyrueshme dhe gjithashtu mund tė ofrojnė kompensim tė dėmeve. Implemetimi i akgjykimeve ėshtė detyrė e Komitetit tė Ministrave, i cili bėn mbikėqyrjen e ekzekutimit tė aktgjykimeve tė Gjykatės. Pėr momentin, problemin kryesor tė kėtij sistemi e paraqesin numri shumė i lartė i ankesave, i cili ėshtė rritur nga 1000 sa ishin pėrafėrsisht nė vitin 1998, nė 29.000 nė vitin 2002, duke rezultuar nė mbingarkesėn e sistemit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
INSTITUCIONET DHE INSTRUMENTET EVROPIANE PĖR TĖ DREJTAT NJERIUT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: prespektivat e te rinjėve-
Kėrce tek: