FORUM I SHQIPTAREVE TE VERTETE--JEMI NJE KOMB DHE KEMI NJE GJAK --
 
--PEJACITY--ForumCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rezoluta 49/184 e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.dock
team
team
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 87
lokacioni : peja
hobi ose puna juaj : xxx
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Rezoluta 49/184 e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė   Sat 8 Nov - 0:07

Rezoluta 49/184 e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, e 23 dhjetorit 1994, duke shpallur Dekadėn e OKB-sė pėr HRE (Arsimim pėr tė Drejtat e Njeriut ) thekson: “shkollimi mbi tė drejtat e njeriut duhet tė pėrfshijė mė tepėr se vetėm pjesėn informative dhe duhet tė jetė proces i pėrhershėm dhe gjithėpėrfshirės nė tė cilin njerėzit e tė gjitha niveleve tė zhvillimit dhe shtresave tė shoqėrisė mėsojnė pėr respektin ndaj dinjitetit tė tė tjerėve, si dhe pėr mjetet dhe metodat e sigurimit tė atij respekti nė tė gjitha shoqėritė.”Plani Veprues i Dekadės sė Kombeve tė Bashkuara pėr Arsimim mbi tė Drejtat e Njeriut (1995-2004), thekson: . . . shkollimi pėr tė drejtat e njeriut duhet definuar si trajnim, shpėrndarje dhe pėrpjekje pėr informim, pėrmes transmetimit tė diturisė dhe aftėsive, me qėllim tė ndėrtimit tė kulturės universale pėr tė drejtat e njeriut, si dhe krijimit tė sjelljeve nė drejtim tė:

(a) Forcimit tė respektimit pėr tė drejtat dhe liritė fundamentale tė njeriut;

(b) Zhvillimit tė plotė tė personalitetit tė njeriut dhe kuptimit tė dinjitetit tė tij;

(c) Proklamimit tė kuptimit, tolerancės, barazisė gjinore, miqėsisė mes gjitha kombeve, popujve vendės dhe grupeve racore, kombėtare, etnike, fetare dhe gjuhėsore;

Nė deklaratėn e Dekadės sė OKB-sė pėr Arsimim pėr tė Drejtat e Njeriut (1995-2004), tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, thuhet se duhet kėrkuar: “edhe kuptimet mė tė gjera tė tė gjitha normave, koncepteve dhe vlerave tė mbrojtura nga Deklarata Universale pėr tė Drejtat e Njeriut”. Shtytėsi kryesor pas kėsaj iniciative ka qenė Shulamith Konig (Shulamith Koenig), themeluesja e Dekadės Popullore pėr Arsimim pėr tė Drejtat e Njeriut (PDHRE), e cila ka pėr qėllim hiē mė pak sesa vizionin afatgjatė pėr mundėsinė qė ēdo individ i planetit tonė tė ketė qasje nė tė drejtat e njeriut, “qė njerėzit t’i dijnė dhe t’i kėrkojnė ato”. Prandaj, qėllimi i arsimimit pėr tė drejtat e njeriut ėshtė “shkollim i tė gjithėve pėr tė drejtat e njeriut”. Ose, sipas fjalėve tė Nelson Mandelės: tė “ndėrtohet njė kulturė e re politike e bazuar nė tė drejtat e njeriut”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Rezoluta 49/184 e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: --RINIA-- :: prespektivat e te rinjėve-
Kėrce tek: